Ruský rukopašný boj

Ruský rukopašný boj alebo Ruský štýl - to je systém telesného a duchovného rozvitia, ktorý vznikol v Rusku a predstavuje samotnú podstatu z množstva veľmi rozmanitých a početných systémov ruského rukopašného boja.

Ruský rukopašný boj - Podľa historických prameňov môžeme povedať, že z minulosti sa dochovali dva druhy ruského rukopašného boja: skupinové boje "stenka na stenku" (stenočný boj) a zápasy jeden na jeden (sam na sam). Bojovník ruského rukopašného boja sa mohol zúčastňovať rovnako ako v stenočných bojoch, tak i v zápasoch "sam na sam".

Súčasný Ruský rukopašný boj sa delí na dve základné časti: športovú a bojovú.

Športová časť vynikajúco podporuje zlepšovanie telesných a rozvíjanie vôľových kvalít človeka, vytvára v ňom vytrvalosť, rýchlosť, chladnokrvnosť a odhodlanie.

Ruský štýl nám dáva možnosť v pravý čas použiť efektívne techniky, ktoré umožňujú dostať sa aj z najzložitejších postavení vznikajúcich v skutočnom boji s protivníkom, najmä pri nečakanom napadnutí.

Rovnako športové rozdelenie Ruského rukopašného boja umožňuje účasť v súťažiach. Bojová časť sa skladá z troch zložiek:

  • plno kontaktný boj bez zbrane
  • boj bez zbrane proti ozbrojenému
  • boj dvoch a viac ozbrojených protivníkov

V Rusku sa bojové umenia objavili už v dávnej minulosti - v čase vytvárania ruského národa ako etnika. Jeho pôvod leží v tradičných národných hrách "zábavách", ktoré v sebe zahŕňali techniky a taktiku bojových umení, osobitné ruským vojenským záležitostiam v predkresťanskej dobe. (1. tisícročie našej éry)

V kniežacích družinách metódy rukopašného boja používali na vojenskú prípravu profesionálnych bojovníkov. Ako dôkaz o tom slúžia historické dokumenty (ako ruské letopisy tak aj stredoveké európske písomné pramene) a taktiež národné eposy - byliny a príbehy.

 Vo všetkých príbehoch bez výnimky sa zdôrazňuje hlavný význam rukopašného boja, keď bojujúci bohatieri nijak nemôžu poraziť druh druha s pomocou zbroje a len zosadajúc z koní a začínajúc rukopašný (pästný) boj, jeden získava víťazstvo nad druhým.

V letopisoch "Povesti vremenných let" sa hovorí o tom, že v roku 992, v blízkosti Pereslavľa pečenežské knieža vyzval Vladimíra Kyjevského: "Vyber ty jedného zo svojich mužov a ja jedného z mojich nech bojujú holými rukami (rukopaška)".

Už od 7-8 rokov sa deti zúčastňovali v pästnom boji "stenka na stenku", kde sa zrážali a bojovali s rovnakými chalanmi z druhej stenky (napríklad z druhého konca dediny). Na výmenu v pästné boje vstúpili dospievajúci, ktorí mali už svojho vodcu - chalana spomedzi rovesníkov a bojovali vo formácií - línii. Po tom ako jedna zo stenok dospievajúcich pod náporom protivníkov začala ustupovať, na pomoc im prišla stenka "výrastkov" chalanov 17-19 ročných, ktorí sa mohli podieľať aj na krídlach v skutočnom boji dospelých. Počas tradičných sviatočných rukopašných zápasov, mládež rozvíjala nielen svoje telesné vlastnosti, ale sa aj priučila vysokej sebadisciplíne a zodpovednosti.

Rukopašné boje boli významnou a potrebnou súčasťou skutočnej mužskej výchovy, v ktorej bol neprijateľný podvod, krutosť a podlosť.